Париз - дел 2 (дополнување од Ива)


3 comments
Го прочитавте постот за Париз? Е па, како што јас го напишав за Ива, така таа ми напиша дополнување на постот со преубави корисни работи! <3 Читнете што пишува во гостинскиот пост "Paris za Sandra.docx" :) 

---

Да бидам искрена, како и Сандра и јас имав малку предрасуди за Париз пред да тргнам. Мислев дека љубовната приказна на градот на светлината и целиот свет нема да ме допре мене, дека сето тоа е туристичка фама, ама сепак испадна дека не сум толкав хипстер како што си мислев :) па така по само 7 дена поминати таму јасно и гласно изјавувам Paris, Je t’aime! и одвај чекам да одам пак :) Нема да ја споделувам нашата тура, туку ќе се обидам да ги издвојам само работите кои ми оставија најголем впечаток, ова се само неколку дополнувања на веќе супер насоките на Сандра, се надевам ќе помогнат.

Прво и најважно. Доколку планирате да посетите повеќе од 2 музеи, обавезно земете си Paris Museum Pass. Картата важи за скоро сите музеи и историски локалитети (комплетната листа можете да ја погледнете тука :) и може да се купи за 2, 4 и 6 дена. Можете да ја нарачате онлајн или да ја купите во првиот музеј до кој ќе дојдете.


Ние зедовме за 4 дена по цена од 56 евра и испадна дека тоа беше најдобра инвестиција што ја направивме во Париз :) Не само заштедивме мноооогу пари (само во Версај вкупно ве фаќа околу 50 евра да разгледате сѐ), туку и имавме приоритет на влез скоро секаде, па така наместо да чекаме во редица 1 час пред влезот на Лувр, го заобиколивме редот и влеговме веднаш :) Уште една супер работа е што немате ограничување на тоа колку пати ќе влезете во еден музеј, што значи дека ако се вљубите во некој музеј како ние во Помпиду, ќе можете да си влезете повеќе пати :)
*Pompidou

Кога сме веќе кај Помпиду,  не смеете да го пропуштите :) Иако во периодот кога бевме беа отворени само петтиот и шестиот спрат (четвртиот се реновира до 2 јули), експонатите а и самиот музеј кој е совршенство од модерно уметничко дело, ни беа доволна мотивација да отидеме таму два пати :) Помпиду работи секој ден освен вторник, од 11ч до 21ч, па така можете да си го чувате за крај на ден откако веќе ќе ги посетите поголемите музеи кои работат до 18/18.30ч. Во Помпиду ве чекаат делата на Ворхол, Матиз, Пикасо, Кандински и уште многу други, ако ме прашувате мене, никако не го заобиколувајте.Дури и логото на Помпиду е awesome:D

Уште една убава работа кај Помпиду е самата околина на Културниот Центар, наречена Beaubourg. Пред самиот влез можете да видите еден куп млади, музичари, уметници кои си уживаат на плочникот пред центарот, а во непосредна близина има еден куп супер кафулиња и ресторани, од стандардните француски кафеа, до хипстерски локали и мини винарии.

Поглед од Помпиду

*Notre Dame одвнатре


Доколку земете Museum Pass, обавезно влезете во Нотр Дам. Искуството да се погледнат одблиску сите тие мали и големи скулптури и неверојатни детали е преубаво. Катедралата е отворена за посета од 10ч до 17ч, а вкупно се искачуваат 446 скалила :) Турата се состои од качување на средината на катедралата и на самиот врв од каде може да се погледне цел Париз, а по пат се прикачени извадоци од „Ѕвонарот на Богородичната црква во Париз“. Ако во периодот дури сте таму заѕвонат камбаните, сигурна сум дека ќе се почувствувате како дел од приказната :) *Musee de l’Orangerie


Musee de l’Orangerie е домот на Les Nymphéas (Water Lillys) на Моне. Во две огромни овални соби се поставени преубавите слики од една од најпознатите серии на слики на Моне. Музејот како и повеќето други не работи во вторник, но не пропуштајте да го посетите во било кој од другите денови. За жал внатре не е дозволено фотографирање, но мислам дека оваа фографија од нет може да ви ја долови атмосферата. Во секоја од собите се поставени седишта централно на собите, како и да се свртите сте опкружени со преубавите дела. 


*Shakespeare & Co.


Една од најстарите книжарници се крие во тесните улички на Латинската Четврт. Се помачивме малку додека да ја најдеме, но се исплатеше секоја секунда од барањето. Отворена во 1951, книжарницата сѐ уште го задржува првобитниот изглед, а тоа дефинитивно придонесува да го задржи и преубавиот дух. Штом влезете од сите страни ве опкружуваат книги и мирни катчиња каде што можете да седнете и да прочитате нешто. Во излозите се поставени дел од оригиналните изданија на Хемингвеј, Шекспир и многу други. За жал внатре не е дозволено сликање, ама искрено и да имав фотографија не верувам дека ќе можев да ја пренесам магијата на Shakespeare & Co.*Париските градини


Обидете се да посетите барем една. Секоја од нив си носи некоја убава смиреност и иако дел од нив се во самиот центар на градот, ве носат на посебно место. Мене омилена ми беше Jardin de Royal Palais, која освен прекрасната природа од страна е опкружена со продавници со антиквитети, каде на едно место можете да сретнете стари медали, работи на кралското семејство или пак стари дизајнерски фустани со излог кој изгледа како да излегол од Mad Men :)
*Париските улици


Тука е средбата со вистинскиот Париз. Дење, ноќе, кога е сончево, кога врне. Не можам да ги избројам километрите кои ги пропешачивме за само седум дена, ама зад секој агол откривавме нешто ново, секоја зграда беше поубава од претходната, секое кафуле си имаше свој мирис, секоја од улиците на Париз ни раскажуваше своја приказна :) Шетајте најмногу што можете! Само така ќе го запознаете вистински Париз и ќе си изнасоберете еден куп убавини и за дома :)Фала Ива! ^_^

3 comments: Leave Your Comments

 1. Good morning, how are you?

  My name is Emilio, I am a Spanish boy and I live in a town near to Madrid. I am a very interested person in knowing things so different as the culture, the way of life of the inhabitants of our planet, the fauna, the flora, and the landscapes of all the countries of the world etc. in summary, I am a person that enjoys traveling, learning and respecting people's diversity from all over the world.

  I would love to travel and meet in person all the aspects above mentioned, but unfortunately as this is very expensive and my purchasing power is quite small, so I devised a way to travel with the imagination in every corner of our planet. A few years ago I started a collection of used stamps because through them, you can see pictures about fauna, flora, monuments, landscapes etc. from all the countries. As every day is more and more difficult to get stamps, some years ago I started a new collection in order to get traditional letters addressed to me in which my goal was to get at least 1 letter from each country in the world. This modest goal is feasible to reach in the most part of countries, but unfortunately, it is impossible to achieve in other various territories for several reasons, either because they are very small countries with very few population, either because they are countries at war, either because they are countries with extreme poverty or because for whatever reason the postal system is not functioning properly.

  For all this, I would ask you one small favor:
  Would you be so kind as to send me a letter by traditional mail from Macedonia? I understand perfectly that you think that your blog is not the appropriate place to ask this, and even, is very probably that you ignore my letter, but I would call your attention to the difficulty involved in getting a letter from that country, and also I don’t know anyone neither where to write in Macedonia in order to increase my collection. a letter for me is like a little souvenir, like if I have had visited that territory with my imagination and at same time, the arrival of the letters from a country is a sign of peace and normality and an original way to promote a country in the world. My postal address is the following one:

  Emilio Fernandez Esteban
  Avenida Juan de la Cierva, 44
  28902 Getafe (Madrid)
  Spain

  If you wish, you can visit my blog www.cartasenmibuzon.blogspot.com where you can see the pictures of all the letters that I have received from whole World.

  Finally, I would like to thank the attention given to this letter, and whether you can help me or not, I send my best wishes for peace, health and happiness for you, your family and all your dear beings.

  Yours Sincerely

  Emilio Fernandez


  ReplyDelete
  Replies
  1. Hola Emilio, I'd be happy to send a card to you, but don't expect it very soon :) I hope you'll get your mission done some day :)

   Delete
  2. Hi Emilio, a bit too late, but I finally managed to send you a post card from Macedonia. I hope you'll receive it in the next couple of weeks! :)

   Delete

.